piątek, 27 maja 2016

00: Dlaczego NIE POWINNAŚ myć skóry jedynie wodą?

         Po pierwsze: witam w klinice cery! Klinika będzie blogiem o pielęgnacji skóry, w szczególności tej na twarzy. Wiedza. którą posiadam, jest amatorska a nie fachowa a jednak pomogła odnaleźć piękno i zdrowie wielu osobom o różnych rodzajach skóry, które znam. Mimo słowa 'klinika' blog nie będzie zawierał fachowych porad lekarskich.
        Niewątpliwie każdy ma własny ideał piękna, ale kiedy w grę wchodzi buzia można znaleźć kilka cech wspólnych. Nieważne czy preferujesz azjatycki błysk czy europejski mat, czy wolisz eteryczną bladość czy seksowną opaleniznę, czy masz lat dwadzieścia czy pięćdziesiąt. Porady i artykuły tutaj publikowane będą różnorodne, głównie poruszające kwestie tego jak i czym powinnaś traktować swoją skórę by była jak najzdrowsza.
       Powszechnie rozróżniamy kilka typów cery, ale prawda jest taka, że skóra twarzy każdego człowieka jest inna od skóry drugiego nawet jeśli łączą ich np. zaskórniki czy przetłuszczanie określonych stref. Dlatego z góry mówię, że dla osoby świadomej nie istnieją limity wiekowe kosmetyków czy serie stworzone wyłącznie dla określonych grup. Musisz sama próbować różnych składników i w zależności od swoich indywidualnych potrzeb dobierać pielęgnacje. Tutaj dowiesz się jak działają poszczególne substancje i na jakie problemy z reguły polecamy. W klinice pod lupę weźmiemy skórę poszarzałą, suchą, tłustą, pozbawioną blasku. wiotką, worki i cienie pod oczami, rozszerzony pory, zaskórniki, przyczyny trądziku i rodzaje terapii, wpływ diety na cerę, sposoby na bezpieczne (choć delikatne) zmiany rysów twarzy, problemy nastolatek i kobiet dojrzałych a także wiele, wiele innych.


                   


      Dzisiaj rozpoczyna się zbiór postów pt. 'oczyszczanie' w której przybliżę Wam dlaczego trzeba czyścić buzię dokładnie (no, przynajmniej jeśli chce się mieć ładną i zdrową skórę) oraz jak i czym tego dokonać.
      Po pierwsze: przygotuj się na niezły szok związany z techniką i ilością kosmetyków potrzebnych do prawdziwego wyczyszczenia Twojej buzi. Bardzo wiele osób, które znam, używa albo samej wody (do czego zaraz przejdziemy) albo żelu czy mleczka do mycia twarzy. I nic poza tym. Wydaje nam się, że twarz trzeba doszorować do uczucia suchości lub "ściągniętej" skóry by potem natłuścić ją kremem i z czystym sumieniem iść spać. Nic bardziej mylnego: dobre wyczyszczenie buzi nie polega na potraktowaniu jej chamsko a nawilżenie na pozostawieniu tłustego filtra po kremie. 
   Po drugie: dlaczego oczyszczanie jest takie ważne? Z reguły przyjmuje się przecież, że oczyścić buzię to krótki i nieprzyjemny krok a całe skupienie ląduje na kremach, lotionach, maseczkach, ampułkach i rzeszy innych kosmetyków, których używamy po myciu. Odpowiedź jest prosta: żadne nawet najlepsze kosmetyki z najwartościowszym składem na świecie nie wejdą w pory, które są wypełnione brudem, już nic nie mówiąc o głębszych warstwach skóry. Żeby zafundować sobie bombę odżywczych składników musisz mieć dobrze wyczyszczoną buzię do której będą mogły wniknąć. Żeby to lepiej zobrazować wyobraź sobie, że Twoja skóra to naczynie pokryte tłuszczem po posiłku. Możesz spróbować wytrzeć je suchą ścierką, żeby odzyskało blask i dalej dumnie stało wśród reszty serwisu. Niestety: nie uda Ci się wypolerować powierzchni zanim nie usuniesz z niej tłuszczu. Tak samo jest z twarzą.
     Poza przygotowaniem do dalszych kroków oczyszczanie zacznie być ważne także dla Twojego komfortu psychicznego, kiedy tylko uświadomisz sobie, ile brudu wnika do naszej skóry codziennie. Już samo powietrze mamy bardzo zanieczyszczone, a przecież skóra oddycha, przyciągając do siebie mnóstwo - nie przebierając w słowach - syfu, który wchodzi w pory i rozpycha je. Pomyśl czy rzeczywiście chcesz spać lub nosić cały dzień bagaż na twarzy w postaci cząsteczek brudu, kurzu martwego naskórka czy innych obrzydliwości. Czy zamiast porządnie się "wyszorować" wolisz pozwalać by cały ten bajzel wypychał Twoje pory, psuł ładny wygląd i dawał szansę na rozwój bakteriom? A kiedy mówię wyszorować to mam na myśli delikatne i przyjemne mycie po którym nie czujesz się wysuszona jak zrzucona skóra węża, a mięciutka i lśniąca.

                    


       Czas na sedno sprawy: dlaczego nie woda? Odpowiedź jest prosta i krótka: bo wysusza. Cząsteczka wody ze względu na swój spory rozmiar nie może wniknąć do głębszych warstw Twojej skóry. Doskonale natomiast poradzi sobie z wyciągnięciem nawilżenia, które już tam masz, działając jak gąbka, którą postawisz na kilku kieliszkach z wodą: nie wejdzie do żadnego z nich, ale skutecznie wyssie płyn z wnętrza. Dlatego opłukując buzię jedynie wodą szkodzisz sobie zamiast pomóc! Skóra wysuszona nie jest ładna ani zdrowa: staje się cienka, poszarzała a niekiedy schodzi z buzi. I od razu wyprzedzam wszystkich fanów naturalnej pielęgnacji: istnieją także substancje całkowicie naturalne, którymi możemy oczyścić buzię. Powiem więcej: nieraz okazują się lepsze niż te uzyskane chemicznie! Dlatego postaw na zdrowie i czystą wodę pij, pij i jeszcze raz, nawet jeśli magiczna ilość dwóch litrów dziennie wydaje Ci się kolosalną przesadą. Z pomocą wody zadbaj o swoje ciało od środka, z pomocą innych substancji od zewnątrz.
      Co dalej? W kolejnych postach opisze jak oczyszczać buzię dwufazowo i dlaczego warto spróbować tego sposobu. Poprzez dwufazowo mam na myśli: najpierw olej/olejek myjący, potem żel, lotion myjący czy pianka. Z góry uprzedzam, że nie każdy rodzaj skóry polubi dwufazowe oczyszczanie i niektóre z Was powinny pozostać przy dokładnym myciu jednym rodzajem kosmetyków. Bez względu na metodę, którą wybierzecie najważniejsze jest to, żeby oczyszczanie nie wysuszało Waszej skóry na wiór.

                  


     Na jakie kosmetyki i substancje warto zwrócić uwagę po dzisiejszym poście? Ja polecam spróbować pianek myjących, które są wyjątkowo skuteczne i delikatne. Sama powinnaś wybrać jakie składniki powinna zawierać Twoja pianka: może potrzebujesz dodatkowego nawilżenia a może kontroli sebum? Bez względu na potrzeby myślę, że subtelna forma pianki przypadnie Ci do gustu. Nie bój się pomasować buzi przy myciu: zrób dziesięć kółek w jedną i drugą stronę na obu policzkach, czole, nosie i brodzie. Niech oczyszczanie buzi będzie Twoją przyjemnością: czymś co robisz dla siebie bo chcesz i bo lubisz.
   Jeśli jeszcze nie masz w domu oleju kokosowego, to przygotuj się na kupno, szczególnie po kolejnym poście. Myślę, że jest to olej, który pokocha każdy, kiedy tylko dowie się o dosłownie OGROMNEJ ilości zalet płynących z jego stosowania. Radzę Ci wstrzymać się z wyprawą do drogerii do czasu publikacji, ale jeśli nie możesz wytrzymać, to z góry mówię: wybieraj nierafinowany. Oczywiście za jego jakość będziesz musiała trochę dopłacić, ale lepsze to niż wyrzucenie pieniędzy w błoto na tanią podróbkę. Od razu pocieszę Cię, że nawet mały słoiczek wystarczy na długo, bo produkt ten jest niesamowicie wydajny. A resztę na jego temat dowiesz się w kolejnym poście!

NIEDŁUGO: 

- 02: Kosmetyk pod lupą: olej kokosowy
- 03: Oczyszczanie dwufazowe etap I: olej - 

2 komentarze:

  1. Ciekawie napisane, dobrze się to czytało. Szanuję nowatorskie podejście do sprawy pielęgnacji skóry. Będę dalej obserwowała tego bloga :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem zaskoczona z jaką łatwościa przyszło Ci opisanie tego, ja oleju kokosowego uzywam do smarzenia, ale po tym co wyczytałam zacze i do pielęgnacji :)
    Moze wzajemna obserwacja?

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com Odpowiadam na każdą obserwacje i propozycje wejść w linki :)

    OdpowiedzUsuń